Aktivitetskalender

HÄR ÄR LÄNK TILL VÅRENS PROGRAM 2017:

Program Våren 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       
Måndag 10  - Fredag 14 Sommarläger Strannegården Strannegården , Onsala Hjärnkraft Göteborg
Torsdag 27 18.00-21.00 Räkfrossa Hjärnkraft FyrBoDal Lotsen Kungsgatan 30, Uddevalla Hjärnkraft FyBoDal
Söndag 30 12.00-16.00 Funktionshinderdagen Flunsåsparken, Hisingen GBG stad
September        
Måndag 7 10.00-12.00 Start RGRM-kurs (10 ggr) Vegagatan 55 Hjärnkraft Göteborg
Lördag 12 14.00 Jubileumloppet Kajsjul8/Lindholmen Science Park Hjärnkraft Göteborg
Måndag 14 10.00-12.00 RGRM-kurs  2/10 Vegagatan 55 Hjärnkraft Göteborg
Tisdag 15 17.30-20.00 HSO – Nya patientlagen Dalheimers Hus HSO / V.G
Torsdag 17 18.00-20.30 Start Matlagningsklubben (5ggr) Björkbacken, Tunnlandsgatan 4 Hjärnkraft Göteborg
Måndag 21 10.00-12.00 RGRM-kurs 3/10 Vegagatan 55 Hjärnkraft Göteborg
Måndag 28 10.00-12.00 RGRM-kurs 4/10 Vegagatan 55 Hjärnkraft Göteborg
Oktober        
Torsdag 1 18.00-20.30 Matlagningsklubben 2(5) Björkbacken, Tunnlandsgatan 4 Hjärnkraft Göteborg
Måndag 5 10.00-12.00 RGRM-kurs 5/10 Vegagatan 55 Hjärnkraft Göteborg
Onsdag 7 13.00-15.00 Start Öppet Hus Hjärnet 1(3) Kontoret , Dalheimers Hus Hjärnkraft Göteborg
Torsdag 8 18.00-21.30 Ishockey: Frölunda-Modo Scandinavium Hjärnkraft Göteborg
Måndag 12 10.00-12.00 RGRM-kurs 6/10 Vegagatan 55 Hjärnkraft Göteborg
Onsdag 14 17.30 Ljus i Alingsås Alingsås Hjärnkraft Borås/Alingsås
Torsdag 15 18.00-20.30 Matlagningsklubben 3(5) Björkbacken, Tunnlandsgatan 4 Hjärnkraft Göteborg
Måndag 19 10.00-12.00 Start RGRM-kurs 7/10 Vegagatan 55 Hjärnkraft Göteborg
Onsdag 21 13.00-15.00 Öppet Hus Hjärnet 2(3) Kontoret , Dalheimers Hus Hjärnkraft Göteborg
Måndag 26 10.00-12.00 RGRM-kurs 8/10 Vegagatan 55 Hjärnkraft Göteborg
Hjärnskadedagen Hjärnkraft
Torsdag 29 18.00-20.30 Matlagningsklubben 4(5) inkl. Musikkrysset! Björkbacken, Tunnlandsgatan 4 Hjärnkraft Göteborg
November        
Måndag 2 10.00-12.00 RGRM-kurs 9/10 Vegagatan 55 Hjärnkraft Göteborg
Onsdag 4 13.00-15.00 Öppet Hus Hjärnet 3(3) Kontoret , Dalheimers Hus Hjärnkraft Göteborg
Måndag 9 10.00-12.00 RGRM-kurs 10/10 Avslutning Vegagatan 55 Hjärnkraft Göteborg
Torsdag 12-Fredag 13 Konferens: Att Leva Hela Livet 2015 Dalheimers Hus Hjärnkraft Göteborg
Onsdag 18 19.00 Musikal: Crazy for you Göteborgsoperan Hjärnkraft Göteborg
Torsdag 19 18.00-20.30 Matlagningsklubben 5(5) Björkbacken, Tunnlandsgatan 4 Hjärnkraft Göteborg
December        
Fredag 4 14.00-17.00 Julfest Hjärnkraft Göteborg Dalheimers Hus, Fritz Hjärnkraft Göteborg

 
 
   
 
         
         
         
         
         
         
 
         
       
         
         
         
       
 
         
         
     
         
 
       
         
 
         
   
 
         
       
         
 
     
       

Program juni – september (uppdaterad):

program juni - sep   program del 1a Program jan  - augusti 2014 nyProgram jan - augusti 2014 2

Cocosbollar

Program augusti-december 2013

Ladda ner hela programmet Anmälan till 031-243234 eller info@hjarnkraftgoteborg.se

program aug-dec 2013  sida 1

program aug-dec 2013  sida 2

program jan – sep 2013
Januari
  • Måndag 21 18-20 Matlagningscirkeln Björkbacken, Tunnlandsgatan 4 Hjk GBG. Läs mer
  • Fredag 25 9.30-12 Föreläsning: Robert Datmo, Dalheimers Hus Hjk GBG, D.Hus/
Februari
  • Måndag 4 18-20 Matlagningscirkeln Björkbacken, Tunnlandsgatan 4 Hjk GBG
  • Tisdag 12 Medlemsträff: Biobesök Film meddelas senare! Hjk GBG
  • Måndag 18 18-20 Matlagningscirkeln Björkbacken, Tunnlandsgatan 4 Hjk GBG
  • Fredag 22- Fristadskurs Fristads folkhögskola Hjk V.G. Läs mer
  • Lördag 23-Söndag 24 15.00–17.00 Årsmöte Hjk GBG Dalheimers Hus Hjk GBG. Läs mer
Mars
  • Fredag 1- Söndag 3, Flytt till Dalheimers Hus
  • Fredag-söndag 1-3 mars Inomhus-EM i friidrott. Läs mer
  • Måndag 4 18-20 Matlagningscirkeln Björkbacken, Tunnlandsgatan 4, Hjk GBG
  • Måndag 11 14.30–16.30 Start Fågelcirkeln Piltegatan 6, Mölndal Hjk GBG. Läs mer
  • Söndag 17- Torsdag 21, Vinterresa IDRE Hjk V.G. Läs mer
  • Måndag 18 18-20 Matlagningscirkeln Björkbacken, Tunnlandsgatan 4 Hjk GBG
  • Måndag 25 14.30–16.30 Fågelcirkeln Piltegatan 6, Mölndal Hjk GBG
April
  • Lördag 6, Utflykt till Hornborgasjön! Läs mer
  • Måndag 8 14.30–16.30 Fågelcirkeln Piltegatan 6, Mölndal Hjk GBG
  • Fredag 12-Lördag 13, Fristadskurs Fristads folkhögskola Hjk V.G Läs mer
  • Måndag 15 18-20 Matlagningscirkeln Björkbacken, Tunnlandsgatan 4 Hjk GBG
  • Tisdag 16- Torsdag 18, ”Leva och Fungera” mässan Svenska Mässan Hjk GBG
  • Måndag 22 14.30–16.30 Fågelcirkeln Piltegatan 6, Mölndal Hjk GBG
  • Måndag 29 18-20 Matlagningscirkeln Björkbacken, Tunnlandsgatan 4 Hjk GBG
Maj
  • Måndag 13 18-20 Matlagningscirkeln Björkbacken, Tunnlandsgatan 4 Hjk GBG
  • Tisdag 14, Anhörigträff – Inspirationskväll – LSS – Livskvalité Läs mer
  • Måndag 27 18-20 Matlagningscirkeln Björkbacken, Tunnlandsgatan 4 Hjk GBG
Juni
  • Söndag 9 Träff på Liseberg, vi möter upp vid 12 tiden  , arrangör Hjärnkraft Skaraborg
  • Måndag 10 Anhörigträf f13-16.30, 18-20.30 , föreläsare Susanne Carolusson
  • Torsdag 13 18-20 Träff i Botaniska trädgården Hjk GBG
Juli
Augusti
  • Måndag 12 – Fredag 16, Sommarvistelse Strannegården Läs mer
  • Torsdag 22 Inflyttningsfest nya lokalen på Dalheimers Hus Hjk GBG
  • Måndag 29 Räkfrossa i Uddevalla, arrangör Hjärnkraft Fyrbodal
Sep
  • Måndag 9 – Torsdag 12, Läger Ädelfors Hjk V.G Läs mer